Atatürk Halkı Rahatsız Etmemek İçin Yolculuklarını Habersiz Ve Gece Yapardı

Hatırası daima gönlümüzde yaşayacak; Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Ankara’ya yola çıkarken trende, 16 Eylül 1937.

Halk rahatsız olur diye asla karşılama töreni istemez. Ankara-İstanbul seyahatlerini gece vakti sessizce yapardı.

Atatürk’ün Kocaeli üzerinden yaptığı yolculukların tarihlerini belirledim ve bunları tarih sırasına göre kronolojisini hazırladım. Atatürk’ün 1922 yılından sonra toplam 48 defa Kocaeli üzerinden
yaptığı seyahat olduğunu belirledim.

Atatürk, İstanbul – Ankara arasındaki seyahatlerinde yol güzergahında bulunan halkı rahatsız etmemek için genellikle gece ve habersizce yapılan yolculukları tercih ederdi. Kocaeli’den tam 48 kez gelip geçti. Cenaze töreni de dahil olmak üzere, sadece 7 seyahatinde Kocaeli’de kendisi için karşılama töreni yapıldı.

Atatürk, sıkça seyahat ettiği Ankara – İstanbul güzergahı üzerinde bulunan yerleşim bölgelerinden çoğunlukla karşılama törenleri yapılmadan, sessiz bir biçimde gelip geçmiştir. Kendisini karşılamaya gelmesinden rahatsız halkın rahatsız olacağını düşündü.

Atatürk bu konudaki hassasiyetini her zaman bildirmiş, valiliklere özel olarak bu konuda talimat verilmiştir. Öğrencilerin derslerini, işçi ve köylünün, memurların işini gücünü bırakıp saatlerce tren raylarının çevresinde kendisini beklemesine asla izin vermedi.


Atilla Oral, Atatürk ve Kocaeli, Demkar Yayınevi, İstanbul, 2009. sayfa: VIII.