Atatürk Halen Yaşıyorsa, Bu Çocuklar Sayesinde Yaşıyor.

Sevgili Atatürkçüler!
Sevgili Güzel İnsanlar!

Sizlerle büyük Atatürk’ün yaptığı Harf Devrim’inden hemen sonra İzmir’in Selçuk Kazasında çekilen çok net ve harika bir fotoğrafı paylaşıyorum. Bu fotoğrafa dedelerinizi ninelerinize göreceksiniz.

Fotoğraf 19 Mayıs 1928 günü fotoğrafçı Zihni Bey tarafından çekilmiş. Atatürk halen yaşıyorsa, işte bu bizler değil bu çocuklar sayesinde yaşıyor. Yani bizlerin dedeleri, bizlerin anneanneleri, babaanneleri sayesinde.

Fotoğrafı büyüterek izleyin. Bakın bakalım, çocuklardan hangisi zengin hangisi fakir çocuğu. Ayırt edebilecek misiniz? Sol baştaki öğretmenlerin yüzlerini ve gözlerini inceleyin. Kederden, ümitsizlikten nokta kadar eser bulacak mısınız. Çocukların oturdukları yere bakın Vatan Toprağı. Arkalarında ki okul binanın harabeti ile çocukların yüzlerindeki mutluluk ifadesi tezat teşkil etmiyor mu? Hele en önde yerde oturan biraz şehla bakışlı çocuğa dikkat ama çok dikkatle bakın lütfen. O yaşta, o sınıfta papyonlu. Zenginliğinden mi?

Asla Atatürk’ün askeri değil ama Atatürk’ün çocuğu olduğundan.

Sağlıkla kalın, Cumhuriyetle kalın, Atatürk’le kalın.

Eriş Ülger

İki Sarhoş Diyenler!

Bu fotoğrafa iki gözle değil dört gözle bakın. Bakın ki, iki sarhoş dediğinizden birisi bütün ayyaş arkadaşlarını toplamış sizin “Pis” tabiriniz ile kafayı çekip II. İnönü Savaş’ını kazandıktan sonra sarhoş, sarhoş hep birlikte fotoğraf çektirmişler.