Atatürk Devrimcisi Saffet Arıkan

Köy Enstitülerinin ilk nüvesinin kurucusu Atatürk Devrimcisi Saffet Arıkan

Mustafa Kemal Atatürk şöyle diyor:

“Beni görmek demek behemehal yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir…”

Yukarıdaki sözü ilk okuduğumda aklıma hemen şu soru geldi. Atatürk’ün fikir ve duygularını anlayan kaç kişiyi tanıyorum? Şöyle bir düşündüm; bir avuç değerli insan aklıma geldi. Oysa Ata’mızın fikir ve duygularını anlayan çok sayıda değerli insan var.

Atatürk’ün önemli ideallerinden biri; Türk köylüsünün yükselmesi ve Köy hayatına aklın ve bilimin yol göstermesini uygulamak ve bu suretle köylerimizde aydınlık yaratmaktı. Cumhuriyetin ilk yıllarında; köylerimizin ve köylümüzün kalkındırılması için birçok devrimler meydana getirildi. Modern eğitim ve öğretim yöntemleri yıllar sonra köylümüzle buluştu.

Kahraman asker ve dürüst siyaset ve devlet adamı Saffet Arıkan, Atatürk’ten aldığı direktifle; Köy Enstitülerinin ilk nüvesini; Atamızın sağlığında “Köy Eğitmenleri Kursu” adıyla kurdu.

Saffet Arıkan, cepheden meclise katılmış, yeşil kırmızı şeritli İstiklâl Madalyası’na sahip gerçek bir kahraman, yiğit bir asker, idealist bir Türk aydınıdır. Köy Enstitülerinin ilk nüvesinin kurucusu olmak suretiyle; tarihimizde bir ilk olmayı başaran; gerçek bir öncüdür.

Yazımın ekinde Saffet Arıkan hakkında çeşitli bilgi ve fotoğraflar yer almaktadır. Saffet Arıkan’ın tarihin tozlu raflarında kalmış önemli hizmetlerini anlatan ve ilk kez yayımlanan belge ve bilgilerle – sansürsüz – bir kitap yayımlamak üzereyim.


Atilla Oral