Atatürk Bir Zamanlar Böyleymiş

Atatürk, bir zamanlar böyleydi..

Bu gördüğüz şahıs, Anafartalar kahramanı, padişah düşmanı kafir Mustafa Kemal Paşa’dır..

Yani hani bildiğimiz Atatürk..

Böyleymiş..

Sene 1920’de..

Tabi bunu ingilizler söylüyordu.. Gazeteyi dergiyi ne bilsin köylü.. Net yok, tv yok, radyo yok.. Ne bilsin Anafartalar Kahramanını.. Sadece kulaktan duyuyorlardı.. ”Bir komutan varmış, ismi Mustafa Kemal, cesurmuş, bombalar düşerken o ıslık çalarmış” derlerdi hepsi o..

Malum halk fotoğrafını, Mustafa Kemal Paşa’nın nasıl göründüğünü, ne kadar sert yüz hatları, emin kararlı duruşu olduğunu bilmedikleri için, İngiliz casuslar böyle bir fotoğrafı halka servis ediyorlar ki, bu şişman, fesli, fransız görünümlü, içoğlan halli tipin arkasından gitmesinler diye…

Çaktın mı vaziyeti.. Algı oyununu görüyor musun?

Bak tekrar yazalım… İngilizler, Mustafa Kemal Paşa’nın arkasından gidilmesin diye, halka böyle br fotoğrafı servis edip, ”İşte peşinden gittiğiniz adam böyle bir adam” diyerek, halkı Mustafa Kemal Paşa’dan soğutmaya çalışmışlardı..

Bu topraklarda algı oyunları işte o günlerde başladı ve halen daha devam etmektedir..

Mesela, ”Yeni anayasa dindar olacak, başkanlık sistemi olurlarsa şehitler gelmez, kürdistan kurulursa, sınırlarımız genişler” gibi ortaya servis edilenler, bir zamanlar Mustafa Kemal Paşa ile uğraşan adamların bugünkü torunlarının oyunlardan başka hiçbir şey değildir..

Yazıyoruz bunları ama umursayan yok, duyan yok, cehalete kurban giden bir Türkiye, iç acısı bir halde..

E. Özel