Atatürk Avrupa’nın Kanunlarını Aldı Diyenlere

Çok affedersiniz, pek soylu Avrupalılar popolarını pencereden çıkarıp aşağı ederken, Türk’ün bir hela(tuvalet) kültürü vardı! Avrupa Türk’e ne öğretmiş ki ”Atatürk Avrupanın kanunlarını aldı” deyip dururlar! Ne aldık Avrupa’dan? Gelinlerin elinde neden papatya olur acaba? Kilise, Tanrıya şirktir diye yıkanmayı yasakladığında, gelinler eşlerine kokmasınlar diye elinde papatya taşırlardı.. Biz hamamda yıkanırken!

Hani sen arada Selahattin Eyyubi falan diyorsun ya, o adam bir filozoftu! Astronomi, mantık, felsefe, matematik uzmanlığı olan bir üniversite mezunuydu! Alparslan diyorsun mesela, Bağdat’ta, dünyanın ilk üniversitesini kurmuş.. Yüzyıllarca Biruni, Farabi, İbn-i Sina gibi ilim adamlarını okuttu Avrupa.. Ne zaman biliyor musun? Biz gaza ile ganimet peşinde koşarken, şirk diye matbaa da yasakladığında! Meleklerin bacaklarına bakılıyor diye teleskop yasaklanıp, gözlem evleri yakılıp yıkıldığında, kitabın basılmadığı Osmanlı yüzyıllarında, Piri Reis gibi dev bir isim idam edildiğinde, kanat takıp uçan Hazerfen, ”Bu adam aşırı bilgili” deyip sürgün edildiğinde!! Avrupalılar çocuklarına Selçuklu dönemi ilim adamlarını okutuyordu! Uluğ Bey astronomiyle uğraşıyordu! Başlangıç meridyenini buldu, kaptırdık İngiltereye! Neden 600 sene halka okutulmadı bu adamlar? Nerede bizim bilginlerimizin kitapları? Hepsi Osmanlı döneminde kaçırılmış! Avrupa onları okuturken, Padişah Goethe’nin Faust’unu okuyordu.. Türk ise okumayı unutmuştu! Harf devrimine kadar memlekette mektup yazıcıları vardı! Nenelerin, askere giden dedelerine mektup yazmak için, elin adamına anlatıyordu vaziyetini! Neden 600 sene Türk kültür ve sanatı okutulmadı? Neden Osmanlı, Yunus Emre gibi bir dahinin şiirlerini yasakladı? Dünyada devleti yıkılıp, gittiği her yerde devlet kuran Türklerden başka kim var? Malkoçoğlu, Evrenos, Mihaloğlu, Tuğrul, Hacı İlbeyi gibi Türkmen beyler, alperenler olmasaydı, Osman-Orhan Gaziler bir devlet kurabilir miydi? Kolay mı devlet kurmak? Bir beyliği devlet yapmış Türkmen beyleri ve niceleri! Atatürk mü Avrupa’dan devlet kanunu aldı? Atatürk mü Avrupa’nın geleneğini aldı? Türkler Avrupa’ya vardığında, Avrupa’da İngiliz Fransız diye bir millet, İsviçre diye bir ülke yoktu! Hunlar göçmeseydi Avrupaya, kavimler göçü olmaz, Avrupa kendi pisliğinde kavrulurdu.. Onlara millet olmayı, devlet kurmayı, milliyetçi hisleri öğreten Türklerdir.. 1789da Fransız devrimi, milliyetçi hislerin bir sonucudur ve aydınlanmayı başlatmıştır.. Aynı Cumhuriyet gibi.. Eğer batıdan bir şey alındıysa, bu senin kafir dediğin, atan olarak görmediğin Hun Türklerinin Avrupa’ya götürdüğü medeniyetten başka bir şey değildir! 600 yıl işte o unutulmuş bir köşeye atılmış medeniyetimizi, Türk törelerini, sanatını, yönetimini Atatürk geri getirmiştir! 600 yıl okutulmamış dersler, Selçuklu, Uygur sanatları köy enstitülerinde okutuldu! Sen kendi tarihini önce oku, öğren, tabi Türksen, ondan sonra kim kimden kanun almış anlarsın…

E. Özel

Bu arada bir anektod…Haksızlık olmasın diye tarihe, buraya belirmiş olalım… Magnesia antik kentinden kalma bir tuvalet görüyorsunuz… Helenlerden kalma olduğu belirtilmiş… Helenler konusu apayrı bir konu bu arada onu da belirtelim… Bakınız deliklerin olduğu bölmenin önünde su yolu var.. oradan su akardı, herkes onunla temizlerdi poposunu… Yani herkes, kendisinden öncekinin kullandığı suyla temizleniyordu.. Hemen yan tarafta bir kütüphane var.. Ve bu tuvalet erkekler tuvaleti.. Kadınlar için hazırlanmış hiçbir şey yok kentte.. Asıl acı olan şey, bizim tarihimizin üzerine örtülen örtü.. Bu insanların somut medeniyetlerini görebilirken, bize dair o somutluk çoğunlukla Asya’da… Ve Avrupa’daki tarihimizin üzerine katmanlar yığılmış durumda..