Arşivlerden Yeni Çıkan 9 Nadir Atatürk Fotoğrafı

Geçtiğimiz haftalar içinde, çeşitli müzayedelerde yüksek fiyatlara alıcı bulan, muhtemelen daha önce görmediğiniz nadir 9 Atatürk fotoğrafı:

1- İlk fotoğrafımız sanıyoruz ki Afyonkarahisar’da çekilmiş. Atatürk’ün Afyonkarahisar’ı son ziyareti diyebiliriz. Yanında Afyonkarahisar’ın medarı iftiharı Bayındırlık Bakanı Ali Çetinkaya.

2- İkinci fotoğraf şüphesiz bir Cumhuriyet Bayramı geçiş töreninde çekilmiş. Atatürk henüz genç görülüyor. Ayrıca bıyıklarını kesmiş. Son bıyıklı halinin 1926’nın 8 Ekimi öncesi olduğunu biliyoruz. Öyleyse bu fotoğrafa kolaylıkla 1926 Cumhuriyet Bayramı geçiş törenlerini izlerken notunu düşebiliriz.

3-Üçüncü ve dördüncü fotoğraflar, Atatürk’ün 1927 sonrasındaki her yaz ayında İstanbul’a gelişlerinden birinde çekilmişler. Tahminimizce yıl 1929. Sağda sırasıyla, Recep Zühtü, Salih Bozok ve Kılıç Ali görülmekteler. Solda ise Meclis Reisi Kazım Özalp. Atatürk Dolmabahçe Sarayı’na girmekte.

Atatürk ve muhafız alayı.

Atatürk zevat-ı mutattan Kılıç Ali ve Salih Bozok ile bir yat turunda.

Mustafa Kemal Paşa ve vatanperver Dersim Mebusu Diyap Ağa

Atatürk Cumhuriyet’in 10. yılında Kazım Özalp ile beraber. Bir Atatürkçü dostumuzun dediği gibi: ‘Nereden baksa güzel, nereden baksan güzel…’

Cumhuriyet’in 10. yılında Atatürk’ü kız kardeşi Makbule de ziyaret etmiş, tebriklerini sunmuştu. Arşivlerden yeni çıkan değerli işte o an.

Atatürk, Cevat Abbas ve Nuri Conker Ankara’da kız lisesinde öğrencilerle beraberler.