Amerikan Başkanı Roosevelt’in İzlediği Atatürk Filmi

Amerikalı film yapımcısı Julien Bryan tarafından 13 Eylül 1936’de çekilen görüntülerde, Atatürk’ün Florya Deniz Köşkü’nde denize girmesini ve manevi kızı Ülkü ile birlikte oynadığı kısımları izliyoruz. Filmin tamamını maalesef bulamadım. Bryan filmine ‘Reborn Turkey’ ismini vermiş. Yönetmen Türkiye’nin başkalıklarını, kalkınmasını, yeniliklerini gösterdiği filmini birkaç şehirde kayda alıp, en son olarak Atatürk’ü çekmiş. Atatürk, ‘Rezilhane bir sahne yaptınız’ sözleriyle kendisine koşan halkı durduran sivil polislere tepkisini yine bu film çekimlerinde göstermiş. Mâlum, Marsilya’da Kral Alexander’ın acı ölümü ve Atatürk’e girişilen nice suikâst girişiminden sonra sivil polislerin önlemlerine de hak vermiyor değilim.

Kısa süre sonra Bryan’ın çektiği bu filmi Franklin D. Roosevelt izledikten sonra 7 Nisan 1937’de Atatürk’e yazdığı mektubunda şöyle diyecekti:

“Filmi birkaç akşam evvel Beyazev’de seyrettim. Nispeten kısa bir zamanda meydana getirdiğiniz pek çok hayrete değer hususları görünce duyduğum şevk ve heyecanı size arz etmek isterim. Kıymetli kişiliğinizin evinizde ve kumsalınızda küçük kızınızla oynarken çekilmiş olan resimlerini seyretmekten özellikle mutlu oldum. Bu, sizinle benim bir gün buluşma fırsatı bulacağımız umudunu bende bir kat daha güçlendirdi…”

Bu, Başkan Roosevelt’in ilk mektubu değildi. İkinci mektubunu tam bir küsür yıl sonra Atatürk ebediyete intikâl ettikten sonra göndermişti:

“Benim üzüntüm iki türlüdür. Önce, böyle büyük bir adamın yitirilişinden bütün dünya gibi üzgünüm. İkinci üzüntüm, bu adamla tanışmak için olan şiddetli arzumun yerine gelmesine artık olanak kalmayışındandır…”