10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü, “Atam İzindeyiz” Sempozyumu

10 Kasım – Atatürk’ü Anma Günü Romanya Demokrat Türk Birliği – Ramada Majestic Otel’in sponsorluğunda, Bükreş Şubesi Gençlik Kolları tarafından organize edilen “Atam İzindeyiz” Sempozyumu‘ndan fotoğraflar.

Türk tarihçi, Osmanlı tarihi uzmanı, akademisyen Kemal Karpat’ın da konuşmacı olarak katılımıyla renklendirdiği sempozyumda, mustafakemalim.com koleksiyonundan Atatürk’ün dış basında çıkan fotoğrafları, kartpostalları ve Cumhuriyet’in ilk dönemine ait nadir eserler sergilenmiştir.

 

Kemal Haşim Karpat (d. 15 Şubat 1925, Babadağ, Dobruca, Romanya), Türk tarihçi, Osmanlı tarihi uzmanı, akademisyen.

Kemal Karpat, Türk anne ve babanın oğlu olarak Romanya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde hukuk alanında lisans eğitiminin ardından Washington Üniversitesi’nde siyâsî bilimler alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. New York Üniversitesi’nden doktor ünvânını aldı.

Daha sonra bir müddet Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi için çalıştı. Aralarında New York Universitesi, Montana State University – Bozeman, Princeton University, Bilkent Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Harvard University, Johns Hopkins University, Columbia University, École des Hautes Études en Sciences Sociales (EHESS) ve University of Washington olmak üzere birçok önemli okulda ders verdi. Karpat yanı sıra Ottoman and Turkish Studies Association/ Osmanlı ve Türkçe Araştırmaları Birliği’nin ve Türkiye Araştırmaları Enstitüsü’nün de üyesidir.

1970 yılında University of Wisconsin–Madison’da profesör oldu. Aynı üniversite bünyesinde “International Journal of Turkish Studies” başlıklı 6 ayda bir yayımlanan akademik derginin yayın yönetmenliğini yaptı. Burada Middle Eastern Studies/ Ortadoğu Araştırmaları Merkezi’nin yöneticiliğini yapan Kemal Karpat, Central Asian Studies Society/ Ortaasya Araştırmaları Cemiyeti’nin de kuruculuğunu yapmıştır.

20 ülkede yayımlanmış 130 makalesi ve 16 kitabı bulunmaktadır. Amerika’daki Türk Araştırmaları Cemiyeti’nin kurucusu ve başkanı, Orta Asya Cemiyeti’nin (ACAS) kurucusu.

Kemal Karpat, hâlen İstanbul Şehir Üniversitesi tarih bölümünde profesör ünvânıyla ders vermektedir.

Eserleri

 • Osmanlı’dan Günümüze Kimlik ve İdeoloji
 • İslam’ın Siyasallaşması: Osmanlı Devleti’nin Son Döneminde Kimlik, Devlet, İnanç ve Cemaatin Yeniden Yapılandırılması
 • Osmanlı Geçmişi ve Bugünün Türkiye’si
 • Osmanlı Nüfusu (1830-1914) Demografik ve Sosyal Özellikleri
 • Osmanlı’dan Günümüze Elitler ve Din
 • Osmanlı’da Değişim Modernleşme ve Uluslaşma
 • Ottoman Borderlands: Issues, Personalities, and Political Changes (Robert Zens ile beraber)
 • Ortadoğu’da Osmanlı Mirası ve Ulusçuluk
 • Ottoman Population, 1830–1914. Demographic and Social Characteristics (= Turkish and Ottoman studies). University of Wisconsin Press, Madison 1985, ISBN 978-0-299-09160-6.
 • Türkiye’de Siyasal Sistemin Evrimi 1876-1980
 • Osmanlı Modernleşmesi Toplum, Kurumsal Değişim ve Nüfus
 • Osmanlı ve Dünya Osmanlı Devleti ve Dünya Tarihindeki Yeri