Atatürk’ün, Türkiye’nin Arkeolojik Zenginliklerini Dünyaya Tanıtmak İçin Çektirdiği 21 Nadir Fotoğraf

Atatürk ‘Bir milletin özgürlük kazanması, yükselmesi eğitim ve kültür ile olur’ diyordu. Cumhurbaşkanı olduğu günden, Dolmabahçe’de ebediyete başlayan yolculuğuna dek, hep bu düşünce uğruna çalışmış, memleketi karış karış dolaşmıştı.

Bugün, Türkiye’nin belli başlı şehirlerinde bulunan arkeoloji müzeleri, hep onun çabalarının sonuçlarıdır. Çünkü, Türkiye’de müze açmadaki öncülüğü ilk Atatürk yapmıştır. Cumhuriyet’in ilanından kısa süre sonra, yıkılan Osmanlı Devleti’nin kültür ve tarih hazinelerini içinde saklayan Topkapı Sarayı’nın müzeleştirilmesi, yine hep O’nun emirleri doğrultusunda gerçekleşmiştir.

Bir zamanlar Doğu Trakya İmparatorluğu’nun başkenti olan Vize’deki kazıdan çıkarılan eserlerden bir kısmı Atatürk’ün isteği üzerine kendisine gösterilmiş, ‘Kazılara devam ediniz, memleketimizin kültürel zenginliklerini daha çok bulacaksınız’ demiştir.

Bir devlet başkanı olarak Arkeoloji’yi bu kadar önemseyen Atatürk, 1936 yılında hazırlatıp dünyanın dört bir yanına yolladığı Fotoğrafla Türkiye albümünde, Türkiye’nin kültürel zenginliklerini dünyaya bile tanıtmıştır. Evet yanlış duymuyorsunuz!

İşte, siz MustafaKemâlim okurları için derlediğimiz, Atatürk’ün bizzat İngilizce ve Fransızca olarak bastırıp, dünyaya Yeni Türkiye’nin, fabrikalarını, okullarını, gençlerini, modern kentlerini, doğa harikalarıyla birlikte kültürel zenginliklerini de tanıttığı albümden nadir 21 fotoğraf:

 

İstanbul Arkeoloji MüzesiAfrodit ve Efeb, İstanbul Arkeoloji Müzesi

 

İskender’in lahdi. Arka planda ağlayan kadınların lahdi. İstanbul Aekeoloji Müzesi

 

Bergama Harabeleri

 

Sard

 

Sard sütunları

 

PompeipoliUrfa

 

Mersin Kızkalesi

 

Bir Eti eseri

 

Bir Eti kabartması

 

Bir Eti eseri

 

Konya’dan

 

Konya’nın Çifte Minareleri

 

Konya’da bir Selçuk türbesinin kapısıYeşil Camiden

 

Yeşil caminin çinileri

 

Yeşil caminin penceresi

 

Yeşil türbenin kapısından

 

Mavi çiniler, Bursa

 

Sultan Ahmed camiindeki çiniler